fbpx

Cubic startades 2014 av entreprenören och före detta tävlingsåkaren Jeff Öijer. Det var helt enkelt ett personligt intresse som låg bakom verksamhetsidén. Som professionell åkare har han höga krav på prestanda och kvalitet, och dessa krav är en naturlig del i företaget. Därför håller sig företaget till märken som du kan lita på.

Om oss - Cubic

Nya lokaler

Från att vara en liten butik i Mora har företaget växt till sig, och kommit att kännetecknas nationellt som en kvalitativ helhetsleverantör motordrivna sport- och fritidsfordon. I maj 2022 öppnar vi vår andra butik, denna gång i Karlstad. Samtliga anställda har ett motorintresse, och brinner för att prata snöskoter/ATV/vattenskoter och åkning generellt med kunderna.

Bra service i fokus

Söker du återförsäljare av Ski-Doo, Lynx? Återförsäljare av Sea-Doo eller Can-Am? Oavsett vad du som kund har för behov finns vi här och vill ge dig bästa möjliga service. Våra kunder har olika behov, men ett har de gemensamt: de vill lägga så mycket tid på åkning som möjligt. Om skotern eller vattenskotern går sönder behövs det åtgärd snabbt – säsongen är ju rätt kort. Vi har lösningar både vad gäller försäkring och service, och även finansiering.

Vem riktar vi oss till?

Vi jobbar med flera målgrupper. Det är privatpersoner som åker för nöjes skull till vardags, företag och skogsägare som behöver smidiga transporter i skogen, jägare, barnfamiljer och även professionella åkare med extremt högt ställda krav.

Marlene Öijer Bäsén

Försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-500951

marlene@cubicab.se

Anders Holmström

Försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-500952

anders@cubicab.se

personal bild

Joakim Höök

Försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-500956

joakim@cubicab.se

personalbild

Marica Renheim

Försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-592060

marica@cubicab.se

platshållarbild

Ida Knutsson

Försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-16100

ida.knutsson@cubicab.se

Ante Persson

Verkstad

ante.persson@cubicab.se

platshållarbild

Hugo Wallquist

Verkstad, försäljning fordon, kläder & tillbehör

0250-592062

hugo.wallquist@cubicab.se

David Hjälte

Verkstad

david.hjalte@cubicab.se

platshållarbild

Andreas Helin

Verkstad

andreas.helin@cubicab.se

Sanna Öijer

Ekonomi

sanna@cubicab.se

Emelie Holmin

Lager

0250-500953

emelie@cubicab.se

Jeff Öijer

Ägare

jeff@cubicab.se

Nala

Vakthund

Jag har frågor, hur gör jag?

Om du finns i närområdet, sväng gärna förbi till butiken.
Du kan även ringa eller maila.

 

Kontakta oss här